Roma-Net II projektbeszámoló

Az URBACT II Program keretében 2009 és 2013 között valósult meg a Roma-Net projekt, amely városi roma közösségek kirekesztésének felszámolásához keresett eszközöket, hozzájárulva az Európai Unióban élő romák jelentős mértékű társadalmi lemaradása és szegénysége elleni küzdelemhez. Ahogy a projekt megalapozó tanulmánya rámutat, „a helyi, nemzeti és európai szintű törekvések ellenére a roma lakosság társadalmi lemaradása és szegénysége Unió-szerte állandó problémát jelent. A romák az esetek többségében különösen nehezen jutnak munkához, oktatáshoz, valamint egészségügyi és szociális szolgáltatásokhoz. Ennek az a következménye, hogy a roma gyermekek körében magas az írástudatlanság és alacsony az iskolázottság. A városi szegregált és elszigetelt negyedekben, telepeken a túlzsúfoltság és az alapvető ellátás hiánya tovább rontja az itt élők egyébként is rossz egészségi állapotát.” (forrás)

A Roma-Net projekt partnerei tapasztalataik megosztásával és jó gyakorlatok átadásával segítették elő a városokban élő roma lakosság társadalmi és gazdasági integrációját. A projektet alkotó városhálózatban két magyar település is részt vett: Budapest mint vezető partner, illetve Nagykálló. A két hazai város mellett Almería (Spanyolország), Bologna (Olaszország), Glasgow (Skócia, EK), Karviná (Cseh Köztársaság), Kassa (Szlovákia), Torrent (Spanyolország), Udine (Olaszország), valamint Bobigny (Franciaország) mint társult partner osztozott a projekten.

A projekt lezárultával az eredeti partnerség 6 tagja (Almería, Bologna, Glasgow, Nagykálló, Torrent és Budapest) Roma-NeT II néven megvalósítási pilot városhalózati (Pilot Delivery Network) projektre is sikerrel pályázott. A 2013 decemberétől 16 hónapig tartó megvalósítási szakasz során egy fizikai beruházással nem járó, tudásmegosztást jelentő szoft projektet hoztak létre, amely a Roma-Net folytatásának tekinthető. A projekt munkaprogramja nemzetközi tapasztalatcseréből (indító szeminárium, szakmai tapasztalatcsere találkozók, záró konferencia, helyi disszeminációs szemináriumok), az elkészült cselekvési terv felülvizsgálatából, a Helyi Támogató Csoport és a projekt megvalósításában résztvevő köztisztviselők képzéséből, valamint kommunikációs, disszeminációs tevékenységekből állt. Az új projekt fő hangsúlyai a „kommunikáció, elkötelezettség és bevonás”, valamint az „innovatív foglakoztatási formák” területei voltak, vagyis a megvalósított 6 nemzetközi találkozó során a partnerek elsősorban ezekre a témákra fókuszáltak.

 

1-2. fotó: projekttalálkozó Bolognában

A program során a roma integráció vonatkozásában – különösen Nagykállóban ­– a legfontosabb teendőt és kihívást a célcsoporttal való rendszeres kommunikáció adta, mivel így válhatott lehetségessé a roma közösségek bevonása a projekt tervezési és megvalósítási folyamatába. A projekt egyik fontos tapasztalata is ezzel kapcsolatos: a társadalom peremére szorult közösségekkel folytatott munka alfája és ómegája a személyes találkozásokra épülő kommunikációs folyamat. Ez a fajta kapcsolatteremtés meglehetősen időigényes, ráadásul nehezen tervezhető, hiszen a találkozások, beszélgetések egy része spontán módon alakul ki. Mindez a projektben résztvevő munkatársak részéről olyan készségeket és attitűdöket kíván meg, amelyek a szokásos projektvezetési gyakorlatban kevésbé megszokottak.

A projekt másik fontos tanulsága, hogy a marginalizált közösségekkel végzett munkában a megvalósítás során olyan tényezőket is figyelembe kell venni, amelyek szokatlanok az önkormányzati alkalmazásban álló munkatársak számára. Ilyen tényező például a „projektvilágban” elvárt kiszámíthatóság, tervezhetőség és megbízhatóság hiánya, ami természetesen kockázatot jelent az egyes projekttevékenységek sikerességét tekintve. Az ilyen kockázatokat érdemes tehát eleve bekalkulálni, hiszen a projekt célját csak úgy érjük el, ha az esetleges problémákat vagy konfliktusokat kezelni tudjuk, és a nehézségek ellenére továbbmegyünk a megvalósítás folyamatában.

 

3-4. fotó: rajzverseny Nyíregyházán

A Roma-Net II projekt során számos akció valósult meg Nagykálló városában, például ilyen volt a „Nagykálló munkacsoport találkozó”, a „Színezzük ki Nagykállót” rajzpályázat, a „Kulturális találkozó”, a „Helyi disszemináció szeminárium” és számos találkozó a helyi támogató csoport tagjai számára. A Helyi Akcióterv egyes elemeinek megvalósítása a Kiskálló Szociális Városrehabilitációs Projekt keretében folyik, amelyben a főbb elemek a következő:

  • szociális bérlakás állomány bővítése;
  • mezőgazdasági termelés önkormányzati földeken, ehhez az akcióterületen lakók számára szerszám, vetőmag, palánta biztosítása; a megtermelt zöldségeket egy helyi étterem veszi át;
  • tanulásban segítségnyújtás a rászoruló gyerekeknek (roma közösségi házban és a Híd közösségi házban);
  • közösségi házbakban kulturális programok szervezése gyerekek (és családjuk) részére;
  • MESÉD projekt (óvodai támogató program)

A vezető partner 2014. november 27-én minikonferenciát szervezett projekttapasztalatainak megosztása céljából a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központba „Szociális városrehabilitáció, a Roma-Net Budapesti Helyi Támogató Csoport lehetőségei“ címmel. A rendezvény során a 2014-től 2020-ig tartó EU-s programozási időszak kapcsán aktuális, a fővárost és a fővárosi kerületeket érintő információkat osztották meg egymással. A budapesti helyi disszeminációs szemináriumra az ELTE Társadalomtudományi Kar „Kulcskérdések – Traumák és Tabuk” konferenciájának keretében került sor 2015. március 26-án – ezzel egy újabb terület és intézmény felé nyitott a projekt.

5. fotó: zárókonferencia Brüsszelben

A projekt tapasztalatainak és ajánlásainak bemutatására, illetve zárására 2015 márciusában, Brüsszelben került sor, ahol a magyar partnerek is képviseltették magukat. A záró rendezvényen a ROMA-NET II, az ESIMeC II és az EVUE II kísérleti projektekben elért sikerek kerültek fókuszba: 16 európai város osztotta meg a három URBACT partnerségben megszerzett tapasztalatait a mintegy 100 résztvevővel.

 

Készítette: URBACT Nemzeti Tájékoztatási Pont

További információk:

http://www.nagykallo.hu/?q=articles&id=2226

http://budapest.hu/Lapok/Roma-Net-II.aspx

http://ec.europa.eu/regional_policy/hu/projects/czech-republic/roma-net-integrating-the-eus-roma-communities