Több, mint 400 város jelentkezett az URBACT III programra

Nem sokkal az URBACT III program 2014. decemberi elfogadása után a Titkárság meghirdette az első pályázati felhívást 20 akciótervezési hálózat létrehozására. A cél az európai városok támogatása fenntartható és integrált városfejlesztési stratégiák és akciótervek elkészítésére. A felhívásra 99 városhálózat alakult, amelyben több, mint 400 európai város vesz részt. Ezek a számok világosan megmutatják az érdeklődés magas szintjét: az európai városok keresik a lehetőséget a tudásátadásra, a tapasztalatcserére, a kapacitásépítésre és a komplex kihívásokkal való szembenézésre.

Mi van ma az európai városok agendájában?

Az első felhívásra beérkező városhálózati projektek az ERFA rendelet 11 tematikus célja közül 10-et tűztek zászlójukra. A 99 benyújtott pályázat alapján képet kaphatunk arról, hogy milyen kihívások foglalkoztatják az európai városokat.

Az eredmények ütősek: a városhálózatok több, mint egyharmada két olyan tematikus célhoz köthető, amely világosan mutatja, hogy a válság milyen jellegű problémákat idézett elő az európai városokban: a projektek 27%-a a társadalmi befogadás (social inclusion), 9%-a pedig a foglalkoztatási cél alá sorolható. Mindamellett ezeknek a projekteknek a kétharmadát portugál, spanyol, olasz vagy görög városok vezetik!

A 4. és a 6. célok alá sorolt projektek 25%-os arányával a környezeti téma a második leghangsúlyosabb. Számos városhálózat kíván a kihasználatlan vagy alulhasznált épületekkel vagy városrészekkel kezdeni valamit, vagy a városi terjeszkedés fékezése érdekében a város szövetének sűrítésével foglalkozni.

Európai mely részei a legaktívabbak a nemzetközi együttműködésben?

A résztvevő városok több, mint 40%-át képviselve lehengerlő a dél-európai országok (Olaszország, Spanyolország, Görögország és Portugália) részvétele. Mint korábban is, Olaszország messze kimagaslik az URBACT programban tanúsított aktivitásával: majdnem 70 olasz város szerepel a beadott projektekben, s közülük 21 vezető partneri pozícióban.

Az új program egyik kiemelkedő szereplője Horvátország, ahol az elmúlt években jelentős energiát fektettek a program megismertetésébe, elterjesztésébe. Ennek eredményeként az ország jelentősen előrelépett, hiszen 19 városa több, mint 40 hálózatban vesz részt. Kelet-Európában Románia és Lengyelország részaránya a legerősebb összesen 15 várossal.

Mi a következő lépés?

A beadott városhálózati pályázatok most a független értékelők kezében vannak. Az URBACT Monitoring Bizottság fogja kiválasztani azt a 20 akciótervezési hálózatot, amelyek 2015 szeptemberében elindulhatnak. Ezután a projektek 6 hónapot kapnak arra, hogy véglegesítsék a munkatervüket …és a kiegészítsék partnerségüket. Érdemes tehát még csatlakozni az URBACT programhoz!