Interjú az URBACT PROCURE projekt képviselőivel

Az URBACT Nyári Egyetem alatt és azt követően arról kérdeztük Véghseő Sándor projekt menedzsert, valamint dr. Serfőző Andrea és dr. Kirilla Szilvia közbeszerzési szakértőket, az URBACT helyi csoport tagjait, hogy mik az eddigi tapasztalatok, tanulságok, célok a nagykállói partnerséggel zajló PROCURE projektben és mik a nyári egyetem hozadékai számukra.

K: Mivel foglalkozik az URBACT PROCURE projekt? Mi a tematikus fókusz?

V: Ez az egyetlen jelenleg futó URBACT projekt, amelynek a közbeszerzés a témája, egészen pontosan az, hogy miként tudjuk elérni, hogy a közpénzből megvalósuló beszerzések során növeljük a helyi beszállítók arányát, erősítve ezzel a helyi gazdaságot. 

K: Hogy sikerült a Helyi URBACT Csoport létrehozása, hogy halad a bevonási folyamat?

V: A bevonási folyamatot „házon belül” kezdtük, megkerestük az önkormányzaton belül leginkább érintett szereplőket, ezután az önkormányzati intézmények és önkormányzati cégek képviselői következtek. A helyi támogató csoportban ezen túlmenően képviseltetik magukat helyi kkv-k, közbeszerzési szakértők és városfejlesztési szakemberek is.  Jelenleg 10 tagja van a csoportnak, de alkalomszerűen és az aktuális feladat függvényében további tagok bevonását is tervezzük.

  

K: Mik a városhálózati együttműködés eddig elért eredményei, sikerei, mik a tervezett helyi akciók, milyen tanulságai vannak a transznacionális találkozóknak?

V: Az együttműködés eddigi eredményei, hogy korábbi hasonló projektjeinkhez hasonlóan ismét egy remek csapat tagjai lehetünk, és újabb lehetőségünk nyílik az URBACT módszer és a hatékony team-munka elsajátítására. A találkozók során mindig tanulunk valami újat, ami vagy kapcsolódik, vagy nem kapcsolódik a témához, de mindenképpen hasznosítani tudjuk az itthoni munkánk során. Ebben a projektben például olyan eszközöket ismertünk meg, amikről eddig nem is hallottunk (spend analysis, procure strategy), persze ezzel nem voltunk egyedül. Mindenképpen nagyon hasznosnak ígérkezik az együttműködés, hiszen újra egy számunkra fontos terület kap a megszokottnál koncentráltabb és mélyrehatóbb figyelmet a projektnek köszönhetően. Konkrét helyi akciókat még csak részben azonosítottunk, ezeket majd a következő Helyi URBACT Csoport találkozót követően az átfogó- és a részcélok azonosítása után fogjuk véglegesíteni.

K: Mik a nyári egyetem legfőbb hasznai számotokra, mik a benyomások?

V: Ez a több mint három nap lehetővé tette számunkra és valamennyi résztvevő számára, hogy az Avalon városban szimulált problémák kapcsán mi magunk is megoldásokat találjunk korunk, Földünk, városunk kihívásaira.

Fel kellett ismernünk, hogy vannak dolgok, amelyeken változtatni kell, ez hatalmas felelősség, ugyanakkor nem vagyunk egyedül és segíthetünk egymásnak.

Azoknak, akik az URBACT programban is részt vesznek, nagyszerű lehetőség, hogy ezt a speciális metodikát alkalmazzák a saját programjuk eredményes és tudatos megvalósítására. Ezen a nyári egyetemi programon eszközt kaptunk a problémáink elemzésére és megoldására egyaránt.

Az URBACT projektünk egyik fontos eleme az érintettek részvétele és motiválása az adott helyzetben. Nagyszerű volt megtapasztalni az ehhez szükséges új látásmódot, amellyel elérhetjük a tudatos problémakezelést és a civil szféra aktivizálásának módját. Megosztottuk a saját városi problémáinkat és megismerhettük más országokét, illetve bepillanthattunk egymás jó gyakorlataiba is. Az interaktív „nagy URBACT beszélgetés”-ek komoly segítséget nyújtanak a szemléletváltáshoz mind egyéni, mind városi szinten. Mindez igen jó lehetőség arra, hogy ebben a kihívásokkal teli világban a városok legjobb szövetségesei legyenek egymásnak. Köszönjük, hogy mindennek a része lehettünk.

 

Köszönjük az interjút Véghseő Sándornak, dr. Serfőző Andreának és dr. Kirilla Szilviának. Sikeres, eredményes városhálózati együttműködést kívánunk a PROCURE partnereknek.

 

URBACT Nemzeti Kontaktpont