Város és agrárium

„Közösségi kertészkedés a városban”címmel tartott szakmai napot a Földművelésügyi Minisztérium Agrárfejlesztési Főosztálya 2017. január 24-én. A találkozó egyben a készülő Városi agrárstratégia nevet viselő szakpolitikai program társadalmasításának első állomása is. A szakmai nap előadóinak sorában Majorné Vén Mariann az URBACT Nemzeti Tájékoztatási Pont részéről bemutatta azokat az URBACT projekteket, amelyek az agrárium és a városfejlesztés kapcsolatát vizsgálják, ide kapcsolódó fejlesztéseket valósítanak meg.

A Földművelésügyi Minisztérium szerepe a városi agrárium kapcsán a szemléletformálásra, a szabályozásra, az érintett szereplők koordinációjára valamint a támogatásra szorítkozik. A most készülő Városi agrárstratégia olyan területeken kíván jótékonyan beavatkozni, amelyeken már vannak hazai előzmények, így a közösségi kertek és az iskolakertek adják a program fő célterületét.

Az URBACT program projektjei közül négy kapcsolódik a szakmai nap témaköréhez, ezek tanulságait érdemes a hazai fejlesztések kapcsán is megfontolni.

Étrenddel a Zöld Bolygóért

A Diet for a Green Planet projekt a svéd Södertälje város vezetésével valósult meg azzal a céllal, hogy a közétkeztetésben fenntarthatóbb étrendpolitikát alakítson ki költségnövekedés nélkül. Alapvető célkitűzései az egészséges, helyben termelt élelem biztosítása, lehetőleg bio alapanyagok használata, kevesebb hús, több zöldség használata az óvodai étkeztetésben, a szezonális élelmiszerek priorizálása, illetve a kevesebb élelmiszerhulladék keletkezése. A projekt eredményeként ma a városlakók 30%-a helyi bioélelmiszereket fogyaszt az iskolai menzán, és 2010 óta a húsfogyasztás aránya 30%-kal, a hulladék aránya 30-40%-kal csökkent. Mindez 84 közétkezde 17000 vendégét érinti.

A svéd modellt a projekt keretében a spanyol Mollet Del Valles adaptálta. Az előzetes felmérés kimutatta, hogy a város konyháin elsősorban előfőzött és – általában nagy távolságról érkező – fagyasztott élelmiszereket használnak, vagyis főzés helyett lényegében csak melegítenek. A projekt keretében politikai konszenzussal megváltoztatták a helyi étrendpolitikát, és új közbeszerzési modellt alkottak. 2016 szeptemberére 7 közétkezdét alakítottak át, és monitoring-rendszert működtetnek.

Agrárváros modell Spanyolországban

Az AGRI-URBAN projektben 11 partnerváros alakított hálózatot a spanyol Baena vezetésével. A projekt célja, hogy újító szerepet töltsön be a helyi városi élelmiszer-stratégia érvényesítésében. A konkrét cél a biztonságos, változatos, jóízű, egészséges és tápláló ételhez való hozzájutás biztosítása. A Diet for a Green Planet projektben is aktív Mollet del Vallés egyfajta agrárvárosi modellt hozott létre. A projektben bevezetett irányítási modell garantálja a helyi környezet védelmét, a térségi gazdák életformájának és a fogyasztók egészségének védelmét. Agrárparkot létesítettek és létrehoztak egy Agroökológiai Egyesületet, amely az agrárpark területén lévő agrárboltban, valamint online végez termékértékesítést. Minden, a térségben termelt organikus termék védjegyet kap. A programban 4-10 hektáros farmok, illetve 198, családok művelésében álló szociális zöldségkert is részt vesz. A parkot menedzselő konzorcium a KKV-k üzleti fejlődését akarja segíteni a termelés és feldolgozás, valamint a termelői együttműködések területén. Mollet del Valles biztosítja az organikus és helyben termelt élelmiszerekkel történő közétkeztetést, és e célhoz igazítja a helyi közbeszerzési szabályokat.

Fenntartható élelmezés

A harmadik bemutatott projekt a Sustainable Food in Urban Communities, amelynek vezető partnervárosa Brüsszel. Fókuszában az erőforrás-hatékony élelmezés áll, illetve az ennek kialakítását gátló rossz szokások megváltoztatása. Ilyenek a sok feldolgozott gyorsétel használata, a szupermarket mint elsődleges beszerzési forrás, a helyi gazdaságokkal egyáltalán nem ápolt kapcsolat. A projekt három célja:

  • Gyümölcs és zöldségtermesztés a városokban, városi kertekben, tetőkertekben, használaton kívüli területeken.
  • Az élelmiszerek fenntarthatóbb, környezetkímélőbb szállítása és elosztása.
  • Az élelmiszer-fogyasztás tudatosabbá tétele

Amersfoort, a holland partnerváros helyi akciótervébe három fókuszterületet épített be: 1) város körüli farmokkal és városon belüli közösségi kertekkel a helyi gazdaság növekedése; 2) fenntartható élelmiszerszállítás az embereknek; 3) helyben termelt élelmiszerek kínálata a helyi éttermekben, valamint a gyermekek bevonása helyi élelmiszerek előállításába és eladásába. A projekt eredményeit és javaslatait egy angol nyelvű kézikönyv foglalja össze.

Városi piacok

A témához kapcsolódó negyedik URBACT projekt az URBACT Markets, amelynek vezető partnere Barcelona, és amelyben Pécs is partnerváros volt. A projekt ötletadó jó gyakorlata a londoni új Covent Garden nagybani piac, amely aktívan közvetít a termelők és az áruszállítók között. Londonban egyébként 13 akkreditált termelői piac működik. A jobb logisztika érdekében utcai árusok beszerzési társaságot alakítottak. A projekt kapcsolódik az iskolakert témájához is: iskolai program keretében a gyerekeknek segítenek megértetni az élelmiszerellátás láncolatát, farmlátogatással, kertészeti versenyekkel tapasztalatokat szerezni a növénytermesztésben. A lengyel partnervárosban, Wroclawban új modern termelői piacot hoztak létre egy megújított köztéren, amely népszerű látványossággá vált, és a fiatalok számára is vonzó munkahelyeket és bevásárló helyet kínál. Ennek kialakításához bevonták a helyi gazdálkodókat, illetve médiakampányt szerveztek a helyi sajtó közvetítésében.

 

Az URBACT programok tanulságai a városi agrárum tekintetében

A négy projekt eredményei kapcsán megállapíthatjuk, hogy a városi élelmiszerfogyasztási szokások és rendszerek megváltoztatása számos helyi beavatkozást igényel, amelyek hatása összeadódva magasabb szinten is pozitív változások elindítója lehet. A városi-vidék kapcsolatok újraértelmezésével, a helyi gazdálkodók bevonásával, a fogyasztók szemléletváltásával fontos eredményeket érhetünk el: a lakosság számára növekvő életminőséget, a helyi gazdaságnak fejlődési lehetőséget, környezetünk számára pedig csökkenő károsanyag-kibocsátást biztosíthatunk.