A gyerekek oktatásának fejlesztése a kulcs a városok fenntarthatóságához

Az URBACT segíti az európai városokat abban, hogy új módszereket találjanak és osszanak meg a gyermekek oktatásával kapcsolatban a fenntarthatóbb jövő érdekében.

Az organikus iskolai kertektől és az innovatív tanítási módszerektől kezdve a közösségi tanfolyamokig és a családokkal, egészségügyi szakemberekkel vagy helyi vállalkozásokkal való jobb kapcsolatokig az URBACT széles spektrumban törekszik a gyerekek esélyeinek javítására az oktatás innovatív megközelítéseivel.

Az oktatás központi szerepet játszik a fenntartható városi jövőben. Akár az egyenlőtlenség és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem, a város vonzerejének növelése vagy a fiatalok környezeti tudatosságának segítése a cél, az oktatás létfontosságú szerepe jobb városok építésében tükröződik számos korábbi és jelenlegi URBACT hálózatban.

Vessen egy pillantást arra, hogy min dolgoznak ezek a városok ...

A város karmesterként

Miért vannak az önkormányzatok jó helyzetben az oktatási politika fejlesztésében? „Mert az önkormányzat közel van a polgárokhoz” - mondja Mireia Sanabria, az URBACT ON BOARD transzferhálózat vezető szakértője. „Közvetlenül megérthetik, meglátogathatják és párbeszédet folytathatnak a közösségekkel, hogy megismerjék sajátos igényeiket – egyfajta bróker szerepük van.”

Amellett, hogy technikai vagy pénzügyi támogatást, helyet és felszerelést nyújtanak, a városok koordinálhatják a helyi oktatásban érdekelt szereplők csoportjait - iskolákat, családokat, vállalatokat, egyesületeket, kutatókat, önkormányzati osztályokat és felsőbb kormányzati szereplőket. Példa erre a Viladecans (ES), amelynek oktatási innovációs hálózata (EIN) megközelítését öt ON BOARD partnerváros tanulmányozza. Ez a partnerség inspirálta Nantes (FR) és Albergaria-a-Velha (PT) új diák-jóléti kezdeményezéseit, amelyek célja a tanulmányi eredmények javítása a boldog, elkötelezett tanulás révén. "Segítést, erőforrásokat és védelmet tudunk biztosítani az iskoláknak, hogy merjenek másképp tenni dolgokat" - tette hozzá Sanabria.

Társadalmi befogadás és a gyermekek jogai

Laura Colini, az URBACT programszakértője rámutat, hogy míg a Szociális Jogok Európai Pillére rögzíti, hogy mindenkinek joga van a megfizethető korai gyermekkori oktatáshoz és a jó minőségű neveléshez, és az Európai Unió Alapjogi Chartája is elismeri jogként az oktatást, a gyermekek lehetőségei óriási mértékben különböznek az EU-ban, és akár egyes városrészek között.

„A legfrissebb becslések szerint a 17 éven aluli gyermekek a legkitettebbek a szegénység kockázatainak, különösen az etnikai kisebbségekből származó vagy migráns háttérrel rendelkező gyermekek. 2018-ban 20 000 kísérő nélküli kiskorú kérelmezett menedékjogot Európában, ezek 40%-a Németországban és Olaszországban”- mondja Colini. "Ezért kiemelt jelentősége van annak, hogy az oktatási rendszer hogyan kezeli a családi háttérből adódó egyenlőtlenségeket, hiszen a gyerekek legfogékonyabb éveiket az iskolában töltik."

„A gyermekek és az oktatás kérdését holisztikus szemlélettel kell kezelni, bevonva a családokat és az iskolákat” - mondta Fintan Farrel, az Európai Szegénység Elleni Hálózat igazgatója, az EU városi menetrendjének szegénységi partnerségről szóló interjújában (Colini & Tosics 2017).

Ez az a fajta integrált megközelítés, amelyben az URBACT nagyon eredményes. Az URBACT StayTuned hálózat munkájában például az Ampelokipi - Menemeni önkormányzat és Thessaloniki  (EL) erős csapatot alakított ki, amely szorosan együttműködik az iskolaigazgatókkal és a helyi roma emberekkel, elmélyítve az adminisztráció ismereteit korai iskolaelhagyás témájában. Ez arra késztette az önkormányzatot, hogy tanfolyamait, információit és támogatását a roma gyermekek és szülők igényeihez igazítsa mind az iskolákban, mind az új, könnyen hozzáférhető közösségi központban. "A partnerekkel folytatott együttműködés és tapasztalatcsere révén megváltozott az a mód, ahogyan az önkormányzat megérti a problémát és saját szerepét, valamint az is, ahogy az oktatás és képzés terén jelentkező kihívások kezeléséről gondolkodik" - mondta Magdalini Rousseti, az önkormányzat szociálpolitika, oktatás, sport és kultúra részlegének igazgatója.

Groningen (NL) népességének elöregedésével és munkaerőhiánnyal küzd, ezért a város összefogott egyetemeivel, klinikáival, a polgárokkal, a munkáltatókkal és a kulturális intézményekkel, hogy nemzetközi hallgatókat és szakembereket vonzzon: “jöjjön, maradjon és legyen aktív”. Hat közepes méretű város tanul a tapasztalataiból az URBACT Welcoming International Talent projektjében, köztük Debrecen, vagy Bielsko-Biala  (PL), amely a projekt hatására nemrégiben saját, külföldieknek szóló integrációs központot nyitott.

Macerata (IT) 2017-ben elnyerte az URBACT Jó Gyakorlat címet a városi zöldfelületek kapcsán az integráció és a gyermekek oktatásával. A Pace városrész környéki zöldterület azóta az egész közösség - nagyszülők, szülők, tinédzserek és gyermekek - találkozásainak, oktatásának és társadalmi befogadásának helyszínévé vált. A program mögött meghúzódó Les Friches civil szervezet azt mondja: „Részvételi tevékenységünk pozitív hatásokat mutat. Létrejött egy új és integrált közösség, amely a közös fizikai térben együtt él.”

Az URBACT számos, a kirekesztés elleni küzdelem érdekében felállított hálózatából itt található még három további példa az oktatással kapcsolatban: Prevent - „A szülők bevonása a korai iskolaelhagyás megelőzésébe”; ONSTAGE - „Zeneiskolák a társadalmi változásokért”; és Rumorless cities - „A diszkrimináció megakadályozása, a kohézió erősítse” Amadora-t (PT) vezetésével, ahol a városok a művészettel és a színházzal működnek együtt, hogy megakadályozzák a migráns háttérrel rendelkező gyermekek megkülönböztetését és a rosszindulatú szóbeszédet.

Módszertan és eszközök a jobb tanuláshoz

Az URBACT nemcsak segít a városoknak a helyi szintű ágazatközi részvétel megerősítésével, miközben európai partnervárosaiktól tanulnak, hanem új készségeket és módszertant is hoz az önkormányzatok számára. Egyes hálózatok esetében ez a fő hangsúly. Az URBACT Playful Paradigm hálózata például új módszereket keres az érdekelt felek jobb bevonására a városfejlesztésben. A nyolc partnerváros játékkal segíti elő a „társadalmi beilleszkedést, az egészséges életmódot és az energiatudatosságot, a generációk közötti kulturális közvetítést és a gazdasági jólétet”. A Klaipėda City Közegészségügyi Iroda (LT) több iskolával szeretne együttműködni, hogy játékosabb fizikai tevékenységeket vezessen be az iskolások számára, adaptálva az uniós partnereik technikáit. „A projekt jó keretrendszer az új ötletek generálására és a bevált gyakorlatok terjesztésére” - mondta Laura Kubiliutė, a Klaipėda közegészségügyi monitoring és projektosztályának vezetője. Az egyik ilyen ötlet egy játékos szerda délután a megyei könyvtárban fiatal és idős emberek számára, vetélkedőkkel és társasjátékokkal, amelyek elősegítik a generációk közötti kapcsolatok megerősítését, a magány kezelését és a társadalmi befogadás erősödését.

Felelősségteljes polgárok

Kezdve a gyermekek természethez köthető élményeivel az olyan iskolák jutalmazásáig, amelyek csökkentik szén-dioxid-kibocsátásukat és támogatják a helyi biogazdálkodókat, mindenféle méretű város hozzá tud járulni az egészségesebb, környezettudatos állampolgárok következő generációjának tudatformálásához.

„Az iskolákkal való együttműködés alapvető fontosságú a jogok és értékek társadalmi, környezeti és gazdasági szempontból történő együttes megismerése szempontjából, mivel az iskolák révén nemcsak a gyermekeket, hanem a szülőket, a családokat, a szélesebb közösséget is elérhetjük, és azokat is, akik nem aktívak a civil társadalomban” - mondja Laura Colini.

Torres Vedras  (PT) jó példa erre. Gyorsan bővülő, fenntartható élelmiszer iskolai programot futtatnak 11 iskolai biokerttel, ahol paradicsomot, babot, paprikát és más gyümölcsöt és zöldséget termesztenek. A gyerekek megismerik az élelmiszer-előállítás folyamatát, a szezonalitást és felismerik a boltokban az ökológiai élelmiszer-címkéket. Emellett az URBACT BioCanteens hálózat új ötleteket hozott, ideértve a „frissesség” kritériumait a beszállítói közbeszerzésekben, valamint Mouans-Sartoux (FR) élelmiszermaradék-csökkentési rendszerét, amely fedezi az egészséges, bio iskolai étkezés extra költségeit. "Számunkra ez egy nagy rácsodálkozás volt, mert soha nem gondoltunk erre!" - mondja Paula Rodrigues, az önkormányzat bioüzemének és iskolai kertjének kezeléséért felelős munkatárs.

Torres Vedras kísérleti projektet indított egy iskolában, amelynek zöldségeskertje 10 parkolóhely méretű. Ebben az iskolában a World Food Day ünnepségei egy egész hónapig tartanak. A programban 150 hat és tíz év közötti gyermek vesz részt, akik követik az ételek életciklusát az ültetéstől a betakarításig és az iskolai konyhákba történő szállításig. Ezek a gyermekek megtanulják helyén kezelni az élelmiszer-pazarlást, megmérik a maradékokat és tervezik a menüt. Rodrigues számára az élelmiszer-pazarlás mélyebb megértése az „arany kulcs az élelmiszerciklus bezárásához”. A város idén kilenc további iskolára terjeszti ki a rendszert, összesen 1200 gyermek elérésére.

Miért a gyermekek a legjobb fenntarthatósági nagykövetek? „Mert ők a jövő!” - mondja Rodrigues.

Számtalan további olyan URBACT történet létezik, amelyek innovatív, fenntartható megoldásokat fejlesztettek ki az oktatás és a gyermekek bevonásával:

Írta:  Amy Labarrière

Eredeti cikk: https://urbact.eu/cities-improving-children-education