Társadalmi innovációs megközelítések Nagykanizsa ifjúsági politikájának fellendítésében

A CHANGE! projekt nagykanizsai URBACT csoportja kidolgozta a helyi társadalmi innováció új modelljét – a kezdeményezés kísérleti szakaszban van, az együttműködő megközelítés pedig a nagykanizsai fiatalokra irányul.

Ami ezt a közepes méretű várost illeti európai kontextusban, fontos megjegyezni, hogy három országhatár található a város közelében, és öt európai főváros (Budapest, Bécs, Pozsony, Zágráb és Ljubljana) érhető el innen 200 km-en belül. Logisztikai és gazdasági szempontból az európai V és V/B közlekedési folyosók közelségének nagy előnye, hogy összekapcsolja a várost a kontinens forgalmával. Nagykanizsán fontosnak tartjuk, hogy nagy teret biztosítsunk az új beruházásoknak, és hogy egy szép, modern, európai színvonalú városközpontunk legyen. A fenntarthatóságra összpontosítunk, és kiemelten kezeljük az intézmények funkcióinak meghatározását, megfogalmazását.

A gyors és globális gazdasági változások sötét oldala azonban nagymértékben érinti a várost: "Az elmúlt években Magyarországon az elvándorlás jelensége kiemelkedő figyelmet kapott a nyilvánosságban" (...) "a 2000-es évek utolsó évei óta Magyarországon negatív volt a migrációs egyenleg, ami tovább gyorsította az 1981 óta megfigyelhető népességcsökkenést. Ennek a folyamatnak a jövőbeni alakulását nehéz előre jelezni, mivel számos, akár Magyarországon, akár a befogadó országban jelentkező gazdasági, társadalmi és politikai tényező befolyásolja. A migrációs szándék csökkenthető, és a migráció lelassulhat, ha a magyarországi gazdasági helyzet javul, és a munkaerőpiacon pozitív változások következnek be, de akkor is, ha a potenciális célországokban a munkaerő iránti kereslet csökken vagy korlátozásokat vezetnek be. Ha azonban a negatív tendenciák folytatódnak vagy meghosszabbodnak, a külföldön élők hálózatai pedig erősödnek, a kivándorlás folyamata tartósabbá válhat, és a végleg külföldön maradás valószínűsége nőhet. Minél hosszabban marad fenn a kivándorlás jelensége, annál nehezebb lesz annak leállítása, mivel a kumulatív oksági mechanizmusok következtében a folyamat önmagát erősíti. A kivándorlás az emberi tőke veszteségét jelenti, amely negatív hatást gyakorol majd a magyar gazdaság további fejlődésére, és életkor-specifikus jellege miatt hatással lehet a termékenység jövőbeli tendenciáira is." (Forrás: Irén Gödri, In: V4 revue, Out-migration from Hungary: on the rise, but still low (2014)

Ifjúsági közösségi tér: "A bázis"

Ez a kezdeményezés – szem előtt tartva az említett folyamatot – megpróbálja visszafordítani az agyelszívást, mentorok segítségével növelni a fiatalok készségét arra, hogy vállalkozásokat indítsanak. Emellett létrehoztak egy olyan közösségi teret, amelyben a működés kereteit a használók szabhatják meg saját szükségleteik és ötleteik alapján. A teljes koncepció három fő eleme:

  1. Közösségi hely, ahol a fiatalok mentoraik segítségével egy éttermet is tudnak működtetni, miközben megszerzik a főzéshez és általában az üzleti tevékenységekhez szükséges készségeket. A nyersanyagok túlnyomó többsége helyi beszállítóktól vagy helyi élelmiszerláncok adományozásából származhat. A hely kialakítása és megteremtése a fiatalok szükségleteinek és részvételének megfelelően valósítható meg. Az étterem főzőtanfolyamokat kínálhat a közösségnek. Nyitott lenne a város ifjúsága és minden érdekelt fél számára, mivel az étterem jövedelme biztosítaná az egész vállalkozás működésének alapját. A fiatalok által megtervezett hely egyben saját művészeti alkotásaik bemutatásaként is szolgálna, de lehetőséget adna közösségi főzéshez, kapcsolatépítő vagy tehetségkutató programoknak is.
    Mint korábban említettük, Nagykanizsa az utóbbi években jelentős mennyiségű humán tőke veszteséget szenvedett, és a fiatalok hajlandósága a külföldi munkavállalásra továbbra is magas (a helyi egyetem legújabb kutatásai szerint).
  2. A kezdeményezés második eleme egy inkubációs központ. Ez a sem tőkével, sem üzleti tapasztalatokkal nem rendelkező fiatal vállalkozókat segítené jó fejlesztési ötletekhez. A legjobb elképzeléseket a központ felkarolná, és eszközöket biztosítana a vállalkozások beindításának mentorálására. A mentorok egyben edukációs tevékenységet is folytathatnak, mivel a városban szakértelem-hiány van.
  3. Helyi innovációs központ: nemrég elindult egy társadalmi innovációs verseny a Be-novative.com online platformon alapulva. A legjobb szociális innovációs csoportok mentorokat kapnak és munkaterveket dolgozhatnak ki a közösségi alapú szociális szolgáltatások fejlesztésére. Az önkéntesek és a KKV-k használhatják a közösségi teret a hálózatépítés és a jövőbeli projektek közös tervezéséhez. A szakértői támogatás kulcsfontosságú azon fiatalok számára, akik helyi szolgáltatások tervezésén dolgoznak, illetve különösen a kevésbé fejlett városrészekben élő közösségek számára. Emellett a város integrált cselekvési tervének rá kell minderre segítenie: a tulajdoni helyzettel kapcsolatos ügyekre, a közösségi szolgálat legjobb felhasználására és a Helyi URBACT Csoport tagjai és az elkötelezett KKV-k mentorálására.

Az önkormányzatnak szerepet kell vállalnia a térségi gazdaság alakításában, a helyi identitás erősítésébe és a helyi közösség által működtetett közszolgáltatások által az erősebb társadalmi kohézió megteremtésében is.

A Helyi URBACT Csoport tagjai, az egyetemi munkatársak, a helyi vállalkozók, valamint fiatal társadalmi tervezők által létrehozott kis, de elkötelezett "munkacsoport" elindította a "Nagykanizsa – ide tartozunk" kezdeményezést. Az URBACT módszertan (integrált akciótervezés) alapján létre kell hozni egy ifjúsági közösségi teret, egy olyan projektinkubátort, ahol az ötletek, az emberek, a helyi befektetők és a legjobb gyakorlatok találkozhatnak és kreatívan szolgálhatják a város innovációs potenciálját. A projekt fő célja a helyi fiatal társadalmi tőke megtartása és támogatása, valamint visszaintegrálása a helyi közszolgáltatásokba.

Nagykanizsa új helyi politikát dolgozott ki a „kötelező” ifjúsági önkéntesség (iskolai közösségi szolgálat) használatára úgy, hogy az pozitívan befolyásolja az egész társadalmat, és így gyümölcsöző helyzetet teremtsen. Az önkormányzat szerződést kötött 8 helyi szervezettel, amelyek lehetőséget biztosítanak önkéntes tevékenységekre, és összekapcsolja velük azokat a diákokat, akik érdekes és testre szabott önkéntes tevékenységeket keresnek.

A kohéziós politika városi dimenziójának illesztése - ERFA 7. cikk

A területfejlesztés alapját adó, a 2014-2020 közötti időszakra kidolgozott (és a magyar kormány által már elfogadott) Integrált Területi Program két olyan térségi kezdeményezést tartalmaz, amely támogatja a helyi szervezeteket helyi társadalmi integrációs projektek létrehozására. 1) A „társadalmi kohéziót célzó programok" (6.9.1-15.) és 2) a „társadalmi standard szolgáltatások fejlesztése". Ezek konkrét költségvetéssel a város célterületein a gyermekgondozás feladatát és más szociális szempontból kapcsolódó területeket céloznak. Ennek az alapnak a megfelelő kihasználása erős motivációt jelent az önkormányzat számára, hogy a CHANGE! projekt keretében elkészítsen egy integrált cselekvési tervet! A projekt fontos eszköz arra, hogy innovatív intézkedéseket hozzon az alap hatékony felhasználására. 2018.01.01-től kezdve a "Nagykanizsa – ide tartozunk" kezdeményezés elindul TOP forrásból (6.9.2-16.), integrálva mindazt a tudást, amit a CHANGE! projektben vagy más URBACT projektektől tanulhattunk.

 

Közreadta Eindhoven, a CHANGE! projekt vezető partnere

A fordítás alapjául szolgáló cikk: http://www.urbact.eu/boosting-youth-policy-nagykanizsa-through-social-innovation-approaches